קליימברס - קהילת המטפסים של ישראל
טיפוס ספיד

טיפוס ספיד

טיפוס ספיד הוא אחד משלושת מקצועות הטיפוס שישתתפו באולימפיאדה יחד עם טיפוס בולדרינג וטיפוס הובלה.

טיפוס ספיד, כשמו כן הוא, טיפוס מהיר. מי שמגיע ראשון – מנצח, ממש כמו ריצת 100 מטר, רק למעלה.

איך זה עובד?

לקיר ולמסלול הספיד מבנה סטנדרטי הזהה בכל קירות הספיד בעולם, זאת על מנת לאפשר לכל מטפסי הספיד להתאמן על אותו המסלול עליו יתחרו, ולשבור שיאים אישיים כמו גם עולמיים.

הקיר בשיפוע שלילי של 5°, גובהו 15 מטרים ורוחבו 6 מטרים. הוא כולל שני מסלולי ספיד זהים סמוכים, המורכבים כל אחד מ-20 אחיזות ידיים שנראות קצת כמו כוכבים אדומים ו-11 אחיזות רגליים קטנות ועגולות.

מיקום האחיזות והזווית שלהן קבועה, כמו גם צבע הקיר, רמת החספוס שלו, המרחק של תחילתו מהרצפה והמרחק של מכשיר האבטוח האוטומטי מהקיר. כל הפרטים הכי קטנים זהים בכל העולם, כדי ליצור מסלול אחיד עליו יתאמנו כל מטפסי הספיד ועליו גם יתחרו.

מי המציא את טיפוס הספיד?

ביחס לטיפוס הובלה ובולדרינג, טיפוס ספיד מודרני הוא ספורט חדש. מסלול הספיד נבנה בתחילת שנות ה-2000 כמופע ראווה, ורק ב-2007 נכנס כספורט רשמי תחת ה-IFSC: ההתאחדות העולמית של הטיפוס.

בונה המסלולים הצרפתי, ג'קי גודאוף, היה אחראי על "בניית המסלול" – מיקום וזוויות האחיזות. הוא מיקם את האחיזות בסללום קל, כך שיזכירו את האות S עבור – Speed.

מה שיא העולם בטיפוס ספיד?

מחזיק שיא העולם בקטגוריית הגברים הוא המטפס האינדונזי Veddriq Leonardo, והוא עומד על 5.208 שניות, שיא שנקבע ב-29 למאי, 2021.

בקטגוריית הנשים, לעומת זאת, נשבר השיא ממש לאחרונה בגמר אולימפיאדת טוקיו 2020 ב- 6.8.2021 על ידי המטפסת הפולנית Aleksandra Miroslaw, והוא עומד על 6.84 שניות.

נשמע מדהים? הם לא לבד בצמרת. בקטגוריית הגברים הסטנדרט של מטפסי העילית הוא סביב ה-6 שניות, ובקטגוריית הנשים נמצא סביב ה-7.5 שניות. מה שאתם שומעים: טיפוס של 15 מטרים, כ-14 צעדי טיפוס, מתבצעים בתוך שניות! הם לא מטפסים על הקיר, הם רצים עליו.

עד אלפית השנייה

איך נמדדות התוצאות בקיר הספיד? שני המטפסים ניגשים לעמדות, אוחזים באחיזות ההתחלה ומעלים רגל אחת על הקיר. הרגל השנייה מוצבת על לוח אלקטרוני שנרחיב עליו עוד רגע.

נשמעים שלושה צפצופים, לאחריהם הזמן מתחיל, והמטפסים מזנקים במעלה הקיר. בראשו, מחכה להם עוד לוח אלקטרוני, אליו הם מזנקים משתי האחיזות האחרונות, ובעת הנגיעה בו נעצר השעון ומכריז על הזמן שלהם.

מה קורה אם לא מגיעים עד למעלה? במידה ומחליקים ומאבדים אחיזה בקיר לא תירשם תוצאה למטפס שנפל בסבב זה.

ומה קורה במידה ויוצאים לפני הזמן? נפסלים מהתחרות לחלוטין! מצב זה נקרא "False Start" והוא מוכר גם בענפי מירוץ אחרים כמו ריצה או שחיה תחרותית. לשם כך ישנו הלוח האלקטרוני עליו דורך המטפס לפני ההזנקה, והוא מזהה אם המטפס יצא לדרך לפני הזמן. גם יציאה לפני שעברו 0.06 שניות (6 מאיות השנייה) אחרי הצפצוף המזניק, נחשבת False Start ופוסלת את המתחרה. 

החוקים הנוקשים האלה נועדו למנוע מהספורטאים להתחיל את התנועה מעלה מתוך זיכרון של הפער בין הצפצופים. הפסילה המרתיעה, גורמת למתחרים להיזהר מאוד מיציאה מוקדמת, כמו כן מיציאה אינסטינקטיבית.

תנועה מושלמת

תמיד אמרו לנו שאין דבר מושלם, והשאיפה לשלמות היא מוגזמת ולא ריאלית. ואותה בדיוק מחפשים מטפסי הספיד.

מעבר לרגליים וידיים חזקות וזריזות שדוחפות את הגוף בעוצמה מעלה, נדרש ממטפסי הספיד דיוק מטורף! במהירות שבה מטפסים את קיר הספיד, אין זמן לתיקונים כמו בטיפוס בולדרינג או הובלה. כל יד צריכה להגיע בדיוק לנקודה המיטבית באחיזה, וצריך לקלוע אל אחיזות הרגליים הקטנות מבלי להסתכל עליהן כלל! העיניים עסוקות במבט למעלה.

הצעדים בקיר הספיד הם דינאמיים ומתפרצים, וכל הגוף זז ביחד על מנת לחסוך זמן, היד נשלחת יחד עם הרגל והיד השנייה כבר שוב בדרך למעלה. הכל קורה במהירות שלא מאפשרת זמן למחשבה. הצעדים צריכים להיטמע בזיכרון השרירי של המטפס ולהתבצע באופן אוטומטי לחלוטין.

טיפוס ספיד מתאים למתחילים?

בשונה מטיפוס הובלה ובולדרינג, בהם יש רמות שונות ומגוונות המתאימות לכולם: החל מאדם בלי רקע ספורטיבי שבא לטפס לראשונה בחייו ועד לעילית העולמית, מסלול הספיד הוא אחד ויחיד. רמתו שקולה לרמת 6c בהובלה . זו לא רמה גבוהה במיוחד, אך גם לא מסלול המתאים למטפסים מתחילים.

לכן, לפני שקופצים על מסלולי הספיד, מומלץ לתפוס קצת קילומטרז' במסלולי הטיפוס רגילים שנמצאים בשפע ברחבי הארץ.

טיפוס ספיד בישראל

טיפוס הוא לא ספורט ותיק בארץ, וטיפוס ספיד על אחת כמה וכמה. בישראל יש כיום רק קיר ספיד אחד, במתחם iclimb שבקריות ואין מטפסי ספיד מקצועיים כלל. מטפסי העילית בתחום הבולדר וההובלה התאמנו בספיד לקראת תחרויות הקריטריון לאולימפיאדה, שתכלול את שלושת הענפים בקרב-רב.

שיא ישראל נשבר לאחרונה באליפות אירופה לנוער שהתקיימה ברוסיה ב – 3.5.2021 על ידי גבע לוין, שעשה תוצאה של 6.76 שניות.

אז על מה דיברנו

נכתב על ידי איילה כרם

היי! אני איילה, כרגע, ספורטאית, מאמנת וחיילת (בסדר הזה🙃) אני מטפסת מאז שאני בת 5.

מתאהבת בספורט הזה כל פעם מחדש, באתגרים שהוא מעמיד מולי, בשיעורים שהוא מלמד אותי.

בשנים האחרונות הספורט הפך להיות המקצוע שלי, אני משקיעה בו את כול כולי, כל שעה וכל בחירה.

אני רוצה להמשיך להתחרות בכל העולם, בתקווה להגיע יום אחד להתחרות גם באולימפיאדה!

אהבתם? נשמח אם תשתפו.
אתר קליימברס הוקם ומתופעל ע"י חברים בקהילת הטיפוס בשביל להחזיר לקהילה!

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

זה לא קורה הרבה, אבל מידי פעם גם אנחנו יורדים מהקיר.

וכשזה קורה, אנחנו מעדכנים את האתר בדברים סופר מעניינים ששווה לקרוא. רוצה לדעת כשזה קורה? אז עכשיו גם לנו יש ניוזלטר.. וכאן אפשר להרשם אליו.

רוצה לקבל עדכונים?

מבטיחים לא להגזים ותמיד לתת אפשרות להפסיק לקבל את העדכונים