קליימברס - קהילת המטפסים של ישראל
ציוד טיפוס

ציוד טיפוס

בעולם הטיפוס יש כיום המון סוגים שונים של אביזרים (המון!).

לכל סגנון טיפוס, יש את הציוד המתאים לו. ננסה לעשות קצת סדר ולארגן עבורכם את רשימת ציוד הטיפוס המלאה. מה ממש חייבים, ועל מה אפשר לשמור לשלב מאוחר יותר בתור מטפסים מתחילים.

ציוד לטיפוס בולדרינג

כשמטפסים בולדר לא צריך הרבה ציוד, אלו הדברים העיקריים שתמצאו אצל מטפסים בקיר או בשטח:

1. נעלי טיפוס – נעלי טיפוס מגיעות בסוגים שונים ועוזרות לנו לשפר את אחיזת הרגליים על הקיר.

במסלולים מתקדמים יותר, נעלי טיפוס הופכות לאביזר חובה שאי אפשר בלעדיו. אם אין לכם נעלי טיפוס ואתם שוקלים להצטייד בזוג, הכנו עבורכם מדריך לבחירת נעלי טיפוס.

2. מגנזיום – הזהב הלבן של המטפסים.

מגנזיום משמש אותנו לייבוש היד על מנת שנוכל לתפוס את האחיזות בצורה אופטימלית, בקיר טיפוס או במצוק בטבע.

עד כאן ציוד הבסיס לטיפוס בולדרינג, כמו שאמרנו, לא צריך הרבה (ויש גם משוגעים שיכולים לוותר על נעלי הטיפוס שלהם!).

אלו פרטי הציוד שתמצאו את עצמכם רוכשים בהמשך הדרך:

3. שק מגנזיום – כי איפה תשימו את כל המגנזיום שלכם? לרוב, למטפסי בולדר יש שק בולדרינג – שק גדול. נוח לשים מגנזיום לפני שאתם מטפסים, אך ניתן להשתמש גם בשקית בה המגנזיום מגיע ולכן לא חובה לקנות אותו, זה יותר עניין של נוחות.

יש גם אופציה לשק יותר קומפקטי, שק הובלה – קטן יותר. ואפשר לקשור אותו למותן  בשביל "למגנז" (לשים מגנזיום) בזמן הטיפוס.

4. מברשת טיפוס – אתם לא יכולים לקרוא לעצמכם מטפסים רציניים אם אין לכם מברשת טיפוס (סתם, בצחוק!).

כשעולים ברמה מגלים שהאחיזות הולכות ונעשות קשות יותר, קטנות יותר. וכל ליכלוך או שארית מגנזיום שנשאר על האחיזה יכול להיות מה שמבדיל בין סגירת המסלול או נפילה ממנו. 

מטרת מברשת הטיפוס היא להוריד את המגנזיום והליכלוך שהצטבר באחיזות. בקירות הטיפוס, לרוב ישנן מברשות ציבוריות, שנועדו לכולם, ולכן אין באמת סיבה לקנות אחת לעצמכם, לפחות בהתחלה. אם תצאו לטבע, תרצו שתהיה לפחות אחת בסביבה.

5. טייפ – הטייפ נועד כדי לעזור לנו עם פצעי עור הנגרמים לנו כשאנחנו מטפסים. הוא מוצר זול וקל למצוא אותו בכל פארם. הטייפ הוא לא מוצר חובה אבל בגלל שהוא זמין, זול וקל למשתמש בו, תמיד כדאי שיהיה בתיק הטיפוס שלכם , כך תוכלו להמשיך לטפס בלי כאב ,למרות העור המשופשף.

6. מכנסי טיפוס – בגדול, אפשר לטפס עם כל מכנס שנוח לכם, יש כאלה שמטפסים אפילו עם גי'נס. אבל אם כבר החלטתם ללכת לכיוון יותר מקצועי (ולהראות ממש מגניב בתהליך), מכנסי הטיפוס יוכלו לתת לכם עוד קצת יתרון. אחרי הכל, כל יעודם הוא לאפשר למטפסים להרגיש יותר בנוח על הקיר ולהתרכז בטיפוס ולא בציוד.

המכנסיים יכולים להיות קצרים או ארוכים והם עשוים מבד גמיש שמאפשר תנועה חופשית של הרגליים. החיסרון העיקרי הוא שמכנסי הטיפוס הם מוצר יקר.

7. קראש-פד (מזרן נחיתה) – אוקי, אם ברשותכם קראש-פד, אפשר להכריז רשמית: אתם מכורים! (וזה טוב!).

קראש פד הוא מזרן אשר נועד לטיפוס בטבע, בניגוד לקיר בולדרינג, בטבע אין מזרן.

ולכן אם תרצו לטפס בטבע אתם חייבים להביא איתכם קראש-פד (בנוסף לעוד חבר שיהיה ה"ספוטר" שלכם (מאבטח שכל תפקידו הוא לדאוג שאם תיפלו, תנחתו על הקראש-פד, ולעודד כמובן, גם זה חשוב).

ניתן לקנות אחד (יש מסלולים שדורשים יותר מאחד), או פשוט לשכור מקיר הטיפוס הקרוב אליכם.

ציוד טיפוס הובלה (טיפוס ספורטיבי)

בדומה לטיפוס בולדרינג, יש כאן חפיפה ברשימת הציוד. ננסה לכוון אתכם גם כאן לפי מה שחיוני וחייבים, ומה אופציונאלי ואפשר לוותר עליו בהתחלה ולהשיג אחר כך.

הציוד שלא תוכלו בלעדיו כשאתם מטפסים הובלה יכלול את הפריטים הבאים:

1. נעלי טיפוס ומגנזיום – בדיוק כמו בבולדרינג.

2. שק מגנזיום להובלה – אם בטיפוס בולדרינג שק המגנזיום נמצא ממש קרוב אליכם, בטיפוס הובלה, אתם צריכים לקחת אותו איתכם במעלה המסלול. אם לא תקחו, הסיכוי ליפול הולך וגדל. 

לכן הכנסנו את שק המגנזיום להובלה בפריטי החובה כשאתם מטפסים (כמובן שאפשר פשוט להשאיל אחד, זו גם אופציה).

3. רתמת טיפוס – חובה לכל מטפס הובלה, הרתמה קושרת אתכם בבטחה לחבל הטיפוס שקשור למאבטח שלכם – מי שאחראי למנוע מכם ליפול מהגובה ולהיפצע.

4. קסדת טיפוס – פריט חובה, מציל חיים!

קסדת הטיפוס חשובה מאוד, הן למטפסים שיכולים ליפול בצורה לא מאוזנת ולהיפגע בראש, והן למאבטחים שנמצאים בסכנה מנפילת סלעים במצוק.

המשך הרשימה מתאר ציוד שהוא בגדר רשות ולא חובה לרכוש אותו בתחילת דרככם:

5. חבל טיפוס – אומנם אין צורך שיהיה לכם חבל משלכם, אך חייב להיות אחד כשאתם מטפסים, אחרת אנחנו כבר נכנסים לעולם מאתגר בשם Free Solo.

חבל הטיפוס מגיע בגדלים ואורכים שונים, לכל אחד מטרה וייעוד אחר.

חבל טיפוס נחשב לאחד ממוצרי הטיפוס היקרים ביותר. החיים שלכם תלויים בו (תרתי משמע). כדי להנגיש את התחום לקהל המטפסים, ובגלל המחיר הגבוה של החבלים, רוב קירות הטיפוס מספקים ללקוחות שלהם חבלים במקום, כך שאין צורך להשקיע בחבל משלכם. כשתרצו לטפס בטבע, חבל הטיפוס יהפוך לפריט ציוד חובה.

6. מכשיר חיכוך – במקרים בהם המטפס נופל, למאבטח יהיה קשה מאוד, ועל סף הבלתי אפשרי להחזיק את כל משקל המטפס דרך החבל רק בעזרת הידיים שלו.

כאן מכשיר החיכוך נכנס לפעולה. הוא מעביר את החבל בתוך מסלול אשר מאט אותו (ע"י חיכוך החבל במסילות המכשיר), ונותן יותר זמן תגובה למאבטח. רוב המכשירים המודרנים ננעלים אוטומטית ועוצרים את המטפס מנפילה (אך אין להסתמך על כך, ותמיד חשוב שהמאבטח יהיה מרוכז במטפס שלו).

גם כאן, אין חובה לקנות מכשיר חיכוך משלכם, אך חייב להיות אחד אצל המאבטח שלכם בזמן שאתם מטפסים.

7. ראנרים – הראנרים הם אמצעי חיבור בין הסלע אל החבל. את הראנרים מחברים אל בולטים (נקודות חיבור שאנשים חיברו על הסלע כדי שיהיה אפשר לטפס עליו). לראנר יש שני צדדים (טבעת אחת מכל צד), אחת כדי לחבר אותו לבולט, ואחת כדי לחבר אליו את החבל בזמן הטיפוס. הראנר הינו פריט חובה לכל מטפס בטבע ואי אפשר בלעדיו. 

ושוב, אין חובה לקנות ראנרים משלכם כל עוד יש סט בסביבה שתוכלו להשתמש בו.

8. טבעות – בשפת העם "שאקלים", אך הן רחוקות מאוד מהשאקלים שאתם מכירים. מטפסים משתמשים בהן כדי לחבר ציוד לרתמה: את החבל, סלינג, מכשיר החיכוך וכל מה שהם רוצים לקחת איתם בזמן הטיפוס.

הטבעות יכולות להחזיק משקל רב, מעל 20 קילו-ניוטון (מדובר על בערך 2 טון!) בכיוון אחד ובממוצע 8 קילו-ניוטון באזור הגשר\הפתח של הטבעת, כך שלא תהיה לכם בעיה לחבר את עצמכם דרך הטבעת לחבל, ולסמוך על כך שהטבעת תעמוד בעומס.

9. סלינג (רצועה) – הסלינג הינו רצועה שיכולה לעמוד בעומסים גבוהים. בדומה לטבעת, הסלינג משמש את המטפסים בכדי לחבר את עצמם ו\או ציוד לרתמה, למצוק ולקיר.

ולבסוף בדיוק כמו ברשימת הציוד של הבולדרינג:

10. מכנסי טיפוס וטייפ.

ציוד לטיפוס טראד

אם כבר הגעתם לשלב שאתם מטפסי טראד (טיפוס מסורתי) ומתכננים לטפס במסלולים שאתם מייצרים לעצמכם, אתם כנראה כבר מביני עניין ויודעים בדיוק מה אתם צריכים ואיזה ציוד אתם מעדיפים איתכם על הרתמה.

בטיפוס טראד נתחיל לראות ציוד טיפוס מתקדם ליצירת עגינות, פטישים, גלגלות Cams, Nuts, Hexes ועוד ועוד…

סביר להניח שאם אתם אוחזים באחיזות הראשונות שלכם ורק נכנסתם לתחום, לא תצטרכו אף אחד מהאביזרים שדרושים למטפס טראד, לפחות לא כרגע.

לסיכום

מקווים שעשינו לכם קצת סדר ברשימת הציוד שלכם לקראת הביקור הבא בקיר או במצוק. יש לא מעט ציוד ברשימה, וזה לא הכל, בחרנו את הציוד הנפוץ שנמצא בשימוש אצל רוב המטפסים.

חושבים שיש עוד פריט או שניים שצריכים להיכנס לרשימה שלנו? שלחו לנו תגובה כאן, מבטיחים לקרוא!

אז על מה דיברנו

אהבתם? נשמח אם תשתפו.
אתר קליימברס הוקם ומתופעל ע"י חברים בקהילת הטיפוס בשביל להחזיר לקהילה!

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

זה לא קורה הרבה, אבל מידי פעם גם אנחנו יורדים מהקיר.

וכשזה קורה, אנחנו מעדכנים את האתר בדברים סופר מעניינים ששווה לקרוא. רוצה לדעת כשזה קורה? אז עכשיו גם לנו יש ניוזלטר.. וכאן אפשר להרשם אליו.

רוצה לקבל עדכונים?

מבטיחים לא להגזים ותמיד לתת אפשרות להפסיק לקבל את העדכונים